GEKADER Geri Dönüşüm: OSB ile daha nitelikli üretim ağı oluşturulacak

Geri Dönüşümcüler ve Geri Kazanımcılar Derneği (GEKADER) Kurucu Başkanı Fatih Eren, Türkiye’de geri dönüşüm sektörünün, diğer sektörler arasında parlayan yıldız olarak yer aldığını söyledi ve “Artan üretim potansiyeli ile geri dönüşüm sektörümüz her geçen gün rekor üzerine rekor kırıyor. Avrupa’da yaşanan enerji arzındaki sorun ve beraberindeki problemler Türkiye’nin önünde ciddi bir avantaj olarak sunulmuş oldu. Türk geri dönüşüm sektörü de bu avantajı en iyi şekilde kullanmaya devam ediyor” dedi.

“1 milyon kişiye dolaylı yoldan ekmek kapısı oldu” Türkiye’de geri dönüşüm sektörünün sadece plastik geri dönüşümünde 500 bin kişiye istihdam sağladığını ve dolaylı yoldan alt sektörlerle birlikte 1 milyon kişiye ekmek kapısı olduğunu ifade eden Fatih Eren, “TÜİK verilerine göre kayıtlı ve lisanslı atık bertaraf ve geri kazanım tesislerinin sayısı 2020 yılında 2 bin 752 iken 2022 yılında 3 bin 136 olarak kayıtlara geçti. Bu tesisler AB ülkelerinden 12.4 milyon ton geri dönüştürülebilir atık ithal ederek ülkemizi temsil etti. 2025 yılında ise bu rakamların üzerine çıkacağımız bir yıl olacak. En az yüzde 30, hatta yüzde 40 fazlasını görebiliriz. Zira Ar-Ge yatırımları, genç nüfus avantajının yanı sıra global çapta yaşanan enerji sorunları Türkiye’nin arkasındaki itici gücü olacak” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin 2023 yılını birçok olumsuz gelişmeler karşısında da yükseliş trendi ile geride bıraktığının söyleyen Fatih Eren, “2020 yılında 104,7 milyon geri dönüştürülebilir atık miktarı yerini 2022 yılında yüzde 4’lük artışla 109 milyon tona bıraktı” değerlendirmesini paylaştı.

“Sektörün başlıca problemini barınma meydana getiriyor”

Geri dönüşüm sektörünün en önemli sorunlarından birinin barınma sorunu olduğunun altını çizen Fatih Eren, şunları ekledi: “Türkiye’de geri dönüşüm işi yapan neredeyse hiçbir işletme Organize Sanayi Bölgelerinde (OSB) yer bulamıyor. Dolayısıyla sektörün beklentilerini karşılayan, lojistik altyapısı ile limanlara, ana yollara yakın bölgelerde geri dönüşüm OSB’lerinin kurulması gerekiyor. Bugün sektör yatırımcıları, tesislerini şehrin dışına kurmak durumunda kalıyor. Bu durum tesis maliyetlerini artırıyor. Haliyle OSB projesinin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor.”

Fatih Eren, Türkiye’nin geri dönüşüm sektöründe global çapta üretim üssü pozisyonunu perçinlemek adına bir dizi faaliyetleri ve projeleri hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi. Bu kapsamda GEKADER Geri Dönüşüm OSB ile ilgili çalışmalara başladıklarını sözlerine ekleyen Eren, “Sektörün en büyük sorunları arasında lojistik ve barınma gibi problemler yer alıyor. Hayata geçireceğimiz bu OSB projesi ile birlikte daha nitelikli ve daha hızlı üretim ağına kavuşmuş olacağız. Böylece hem GEKADER üyeleri hem de projemizde yer almak is teyen sektör temsilcileri de daha konforlu bir üretim yerine kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.

“OSB’de rüzgâr ve güneş enerjisine de yer verilecek”

Geri Dönüşüm OSB projesinde rüzgâr ve güneş enerjisine de yer verileceği bilgisini paylaşan Fatih Eren, “Sıfır atık prensibiyle faaliyet gösteren OSB, kendi atığını yeniden işleyecek, yağmur sularını damıtarak ortak alanlarda kullanacak. Bunun dışında birçok sürdürülebilir detaylar da yine GEKADER OSB’de yer alacak. Atık olarak çöp kutularına veya atık kutularına attığınız hurdadan biz ülke ekonomisine KDV üretiyoruz. Dolayısıyla her manasıyla geri dönüşüm sektörü ülkemize istihdamıyla, KDV’siyle, döviz girdisiyle ciddi manada destek olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Bir cevap yazın